DoProstoru.Cz

Vladimír Muller
Dokument bez názvu
 
 • Film Nákaza sleduje rychlé šíření smrtícího vzduchem přenosného viru, který nemocné zabíjí během několika dnů. S rychlým šířením epidemie se lékaři po celém světe snaží najít lék a minimalizovat paniku, která se šíří ještě rychleji, než samotný virus. Cestující na letišti se dotkne salátové místy v letištním baru předtím, než podá kreditní kartu číšníkovi. Obchodní jednání začne podáváním rukou. Muž zakašle v plném autobusu. Jeden kontakt. Jeden okamžik. A smrtelný virus se přenese. V americkém Centru pro kontrolu a prevenci nemocí dochází k mobilizaci vš… (více)

Zajímavosti k filmu (18)

 •  Ve filmu se smrtící virus šíří kvůli infikovanému netopýrovi z Číny. Úplně stejný případ se projevil o devět let později na přelomu roku 2019/2020, kdy svět napadla pandemie koronaviru COVID-19. (vyfuk)

 •  Na začiatku roku 2020, teda 9 rokov od uvedenia, filmu vzrástli tržby v predaji kvôli šíreniu Corona vírusu. (Astonko)

 •  Postava Erin Mears (Kate Winslet) byla vytvořena dle doktorky Anne Schuchat, admirálky zdravotnické služby a zastupkyně ředitele Střediska pro kontrolu a prevenci chorob (CDC). Kate Winslet svoji roli s Anne Schuchat konzultovala. (Ampi)

 •  Původně chtěl Steven Soderbergh spolu se scenáristou Scottem Z. Burnsem po Informátorovi! (2009) natočit film o německé režisérce Leni Riefenstahl, jež se proslavila dokumentem ze sjezdu Hitlerovy NSDAP Triumf vůle (1935), ale nakonec bylo rozhodnuto, že je pro film malá potenciální cílová skupina diváků. Tito dva autoři pak přišli s nápadem na napínavé drama na téma celosvětové zdravotnické krize, který pak vyladili do finální Nákazy. (JayZak)

 •  Po snímkach Všetci kráľovi ľudia (2006) a Prázdniny (2006) sa jedná už o tretí film, v ktorom si Kate Winslet a Jude Law zahrali spoločne. (matthew.17)

 •  Natáčanie trvalo päť mesiacov a prebiehalo v Atlante, San Franciscu, Chicagu, Minneapolise, Dubaji, Japonsku, Švajčiarsku, Veľkej Británii, Brazílii, Rusku, Malajzii a Hong Kongu. (Greenpeacak)

 •  Na filme spolupracovalo Centrum pre kontrolu chorôb a prevenciu. (Greenpeacak)

 •  Filmová společnost Warner Bros. Pictures Canada se rozhodla pro neobvyklou reklamu. Do obchodního průčelí umístila dvě obří Petriho misky, v nichž byly vloženy bakterie s houbovitou plísní, které se po několika dnech rozrostly do tvaru, který tvořil anglický název filmu. (Conspi)

 •  Do role Beth Emhoff byla zvažována Jennifer Connelly. (HellFire)

 •  První film Stevena Soderbergha promítaný v IMAXech. (HellFire)

 •  Hlas Jona Neala ve scéně, kdy Beth Emhoff (Gwyneth Paltrow) čeká na letišti, patří ve skutečnosti režisérovi Stevenu Soderberghovi. (Haretix)

 •  Herci Jude LawGwyneth Paltrow a Matt Damon si společně již jednou zahráli. Setkali se již během natáčení filmu Talentovaný pan Ripley (1999). Gwyneth Paltrow a Jude Law si pak společně zahráli také ve filmu Svět zítřka (2004). (Haretix)

 •  Jen tři měsíce po skončení natáčení - v květnu 2011 - se narodil Marion Cotillard syn Marcel Canet. Otcem je herec Guillaume Canet. (Roman.Ticka)

 •  Steven Soderbergh a scenárista Scott Z. Burns si dali záležet, aby byl jejich film mimořádně vědecky přesný. Svědčí o tom i chvála, kterou je zahrnuli odborníci ze specializovaných publikacích jako například New Scientist. (dopita)

 •  Dr. Lipkin, konzultant filmu a ředitel Kolumbijské univerzity, uvedl, že filmová nákaza byla vytvořena na základě některých vlastností viru Nipah, který se šířil v 90. letech v Malajsii z prasat na farmáře. (oje)

 •  Kate Winslet natočila své scény během 10 dní. (oje)


Dokument bez názvu

Premiéry

Nevhodný mládeži do 12 let

Česko V kinech od: 20.10.2011 Warner Bros. CZ
Slovensko V kinech od: 20.10.2011 Continental film
USA V kinech od: 09.09.2011 Warner Bros. US
Česko Na DVD od: 22.02.2012 Magic Box
Česko Na Blu-ray od: 22.02.2012 Magic Box
 • Sdílet na Twitteru
 • Sdílet na Facebooku

Dokument bez názvu

Máme jasné důkazy, že virus je z laboratoře, řekl Pompeo

Dnes 19:01 – Washington

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo se v rozhovoru pro stanici ABC rozhovořil o jasných důkazech toho, že nový koronavirus unikl z laboratoře v čínském Wu-chanu a Peking mezinárodnímu společenství zamezil v přístupu k informacím o tom, co se tam skutečně stalo.

Ministr zahraničí USA Mike Pompeo
Ministr zahraničí USA Mike Pompeo Foto: Erin Scott, Reuters

„Můžu vám říct, že je existuje značné množství důkazů, že to pochází z laboratoře ve Wu-chanu. Není to poprvé, kdy byl svět kvůli pochybení v čínských laboratořích vystaven virům,“ prohlásil Pompeo v pořadu This Week stanice ABC.

Šéf americké diplomacie nicméně nezopakoval svá dřívější tvrzení, že byl virus vyroben nebo upraven lidmi.

O přírodním původu viru v rozporu s původními podezřeními informovaly americké tajné služby. „Viděl jsem to, o čem mluvila zpravodajská komunita a nemám důvod domnívat se, že by se v tom pletli,“ prohlásil Pompeo.

Údajné mlžení čínské vlády o původu viru a skutečném rozsahu epidemie, která přerostla v pandemii, se stalo jablkem sváru mezi Pekingem a Washingtonem. Americký prezident Donald Trump Čínu obviňuje z toho, že škody a ztráty na životech bývaly mohly být mnohem menší a nechal se dokonce slyšet, že bude po Číně požadovat náhradu škody.


Další informace o koronaviru
Dokument bez názvu

Koronavirus v datech: co už víme

5. 3. 2020, 8:53
Kateřina Mahdalová, Novinky

S postupujícím šířením koronaviru po celém světě se zároveň objevují první výzkumy, které nám dávají jasnější představu, jak se patogen chová a kde může být obsažen.

Možnost nákazy je sice zvýšená mezi 20. a 70. rokem života, ovšem závažnost průběhu onemocnění s věkem rapidně roste. Podíl úmrtí je pak nejvyšší ve věkových kategoriích nad 70 let (8 %) a nad 80 let (14 %).

Koronavirus v Evropě

Rýma není symptom

Pro jistotu hned v úvodu zmíníme, že mezi klinické příznaky nepatří rýma. Ta je projevem chřipky, častěji pak běžného nachlazení. Mezi příznaky onemocnění CoV-2 patří horečka; ta se projevuje v 88 % případů. Dále suchý kašel, dýchavičnost atd.

Zdá se, že nový koronavirus se šíří velmi snadno, zejména v domácnostech, nemocnicích, při sportovních nebo kulturních akcích, v kostelech, na výletních lodích a dalších uzavřených prostorech. Je mnohem nakažlivější než nemoc SARS.

Zároveň ale doposud zjištěná smrtnost je v porovnání se SARS nebo MERS u nového typu koronaviru podstatně nižší.

Patogen může cestovat vzduchem, obalený drobnými kapénkami, které vznikají, když nemocný dýchá, mluví, kašle nebo kýchá, a to na vzdálenost necelé dva metry od nakažené osoby. Jak dlouho přežijí na různých površích, zatím není známo, proto se obecně doporučuje důsledné mytí rukou nebo například v případě podezření na příznaky respiračního onemocnění vyvarování se příprav jídel pro jiné lidi a standardně vyhledat lékařskou pomoc.


Jak nakažlivý je koronavirus?

Podle dosavadního vývoje víme, že se virus šíří poměrně snadno, což komplikuje snahy toto šíření omezit nebo zastavit.

Jaká je úmrtnost na koronavirus?

To s jistotou stále přesně nevíme. Smrtnost (letalita) však může být více než 1 %, tedy vyšší než u sezonní chřipky. Ovlivňuje ji věk, ale také další onemocnění jako například cukrovka, mírný vliv má pohlaví nemocného (trochu více jsou ohroženi muži) a podstatná je i možnost a dostupnost léčby. Smrtnost v Číně je podle údajů WHO 3,4 %.

Jak dlouho trvá, než se projeví příznaky onemocnění?

Obvykle mezi pěti a sedmi dny, ale inkubační doba se občas uvádí i dva týdny. Období nakažlivosti je zatím neznámé, virus může být vylučován ještě před zjevným onemocněním.

Kolik nakažených lidí cestovalo?

Přesná čísla se neuvádějí, protože to není možné zjistit, ale bylo jich dostatek na to, aby se ohniska nákazy rozšířila po celém světě.

Může se virus přenášet potravinami?

Je to velmi nepravděpodobné a nic takového se dosud neprokázalo. Předchozí zkušenosti s ohnisky nemoci způsobené MERS-CoV, SARS-CoV nebo například ptačí chřipkou naznačují, že by se nový koronavirus mohl přenášet ze zvířat na člověka.

Může se přenést virus z člověka na psa či kočku?

Podle jedné zprávy z Hongkongu byly evidovány dva slabě pozitivní testy u tamějšího psa. Po dvou týdnech byl 17letý pomeranian negativní, nicméně po stresující karanténě pošel. Kromě tohoto případu zatím nic jiného prokázáno nebylo.

Co před virem ochrání a co nikoli?

Ochrání:

 • důkladná hygiena, zejména mytí rukou
 • dodržování hygieny při přípravě pokrmů
 • při kašli a kýchání zakrývat ústa a nos (platí logicky směrem od nakaženého ke zdravému)
 • pečlivá tepelná úprava masa a vajec
 • malý až žádný kontakt s osobou, která má příznaky respiračního onemocnění, jako je kašel a kýchání

Neochrání:

 • rouška pro zdravého člověka
 • nosní kapky, kloktání
 • antibiotika
 • česnek
 • alkohol
 • chlor

Jaký bude další vývoj?

Zatímco v Číně se růst nových případů zpomalil, ve světě se v tuto chvíli šíření naopak zrychluje. Se stoupajícími venkovními teplotami se očekává zpomalení růstu.

Jak dlouho bude trvat vývoj léku nebo vakcíny?

Klinických studií probíhá několik, ale vakcína by pravděpodobně měla být dostupná nejdříve za rok.

Dokument bez názvu

Vědci ve Wu-chanu dělali s koronavirem absolutní šílenosti, tvrdí přední ruský mikrobiolog

Dnes 17:45
jky, Novinky

„Vědci v laboratoři ve Wu-chanu aktivně pracovali na vývoji nejrůznějších forem koronaviru více než deset let,” uvedl přední ruský mikrobiolog a světově uznávaný expert v oblasti molekulární biologie Petr Čumakov a dodal, že podle něj tam vědci dělali absolutně šílené věci.

Vědci budou nyní zjevně zkoumat koronavirus ještě daleko intenzivněji než dříve. Ilustrační foto.
Vědci budou nyní zjevně zkoumat koronavirus ještě daleko intenzivněji než dříve. Ilustrační foto. Foto: Profimedia.cz

Profesor Petr Čumakov, který je vedoucím vědcem Engelhardtského institutu molekulární biologie v Moskvě, tvrdí, že cílem vědců ve Wu-chanu bylo studium patogenity viru, a to nikoliv s podlým záměrem stvořit zabiják. O tom, že právě z laboratoří v tomto městě se koronavirus rozšířil do celého světa, nepochybuje.

„Podle mého tam prováděli absolutní šílenosti. Například upravovali genom tak, aby byl virus schopný infikovat lidské buňky. Tohle všechno musí být nyní analyzováno. Celkový obraz možného vzniku současného koronaviru se začíná pozvolna objevovat,” řekl Čumakov ruskému deníku Moskovskij Komsomolec.

„Na tom genomu je patrných několik úprav, které dávají viru výjimečné schopnosti. Číňané i Američané, kteří na těchto úpravách pracovali, přitom své práce zveřejňovali ve veřejně přístupném (vědeckém) tisku. Trochu přemítám, proč se toto pozadí celé situace dostává k lidem tak pomalu,” přemítá ruský mikrobiolog.

Na obviňování je ještě brzy

„Myslím si, že bude spuštěno vyšetřování a jeho výsledkem budou nová pravidla regulující práci s genomy podobně nebezpečných virů. Zatím je na obviňování ještě brzy,” uvedl Čumakov a dodal, že Číňané podle něj možná modifikovali virus ve snaze objevit vakcínu proti HIV.

Mluvčí ruského prezidenta Vladimira Putina tento týden varoval před obviněními, že je nový koronavirus stvořený člověkem: „V situaci, kdy není dostatek informací, které nějakou tezi podporují, a není to ověřené vědecky, máme za to, že je nepřijatelné a nemožné bez důkazů kohokoliv obviňovat,” uvedl Dmitrij Peskov.

Dokument bez názvu
Hlavní obsah
Dokument bez názvu
Hlavní informace

Respirátory jsou určené k jednorázovému použití, nicméně vzhledem k jejich nedostatku je možné nouzově tyto respirátory sterilizovat pro opakované použití. Při preventivním použití tak stále mohou poskytnout lepší ochranu než běžné ústenky (roušky). Katedra jaderné chemie Fakulty jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT v Praze doporučuje několik způsobů sterilizace, kterou lze provést i v domácích podmínkách.

 smilie 4881520 1280

 1. Dezinfekce teplem: horkou párou nebo v mikrovlnce (v případě respirátorů bez kovových částí; dle výkonu 3-5 minut; je třeba napřed navlhčit vodou například rozprašovačem; je nutné mít pod dohledem, aby nedošlo ke vzplanutí)
 2. Dezinfekce UV zářením: Kdo má UV lampu, popř. takzvané horské sluníčko, může osvítit z každé strany tři minuty
 3. Chemická dezinfekce: Použít dezinfekční prostředek na plochy (třeba ten, který vyrábí i FJFI ČVUT), nechat oschnout

Dokument bez názvu

Oficiální návod WHO na výrobu dezinfekce. Litr vyjde zhruba na 120 korun

Dezinfekce jsou v dnešní době téměř k nesehnání, a když už na nějakou lahvičku narazíte, stojí několika násobě více, než je její běžná prodejní cena. Lékárny a drogérie jsou však stále otevřené a právě v nich seženete suroviny na výrobu dezinfekce podle oficiálního návodu Světové zdravotnické organizace.


Foto: Shutterstock

Na litr dezinfekce budete potřebovat:

 • 40 ml tříprocentního peroxidu vodíku
 • 730 ml technického líhu z drogerie
 • 15 ml glycerolu
 • převařenou vodu

Postup:

Do skleněné odměrky nejprve vlijte technický líh nebo vysokoprocentní alkohol. Poté přidejte peroxid vodíku, který narušuje DNA virů, a glycerol. Do jednoho litru dolijte převařenou vodu. 

Čtěte také:

Zdroj: World Health Organization


Dokument bez názvu

Koronavirus mohl uniknout z laboratoře, říká lékařka, která na něj vytvořila jednoduchý test

Tak trochu nechtěně se Soňa Peková stala jednou z hlavních expertek na nový typ koronaviru. Když se u nás nákaza začala šířit, provedla její soukromá laboratoř několik testů, z nichž vyšli dva pozitivní pacienti. Připomeňme, že to bylo v době, kdy se počet nakažených počítal v jednotkách. Následovala ne úplně příjemná reakce z Ministerstva zdravotnictví, které do té doby tvrdilo, že testování je možné pouze na jím určených pracovištích.

Vyvinula vlastní test

Jenže Pekové si média všimla, zejména potom jejích srozumitelných, racionálních a věcných názorů na koronavirovou epidemii. Není tedy divu, že se v její laboratoři dveře netrhnou a názory lékařky se šíří do světa.

Soňa Peková má s koronaviry dlouhodobou zkušenost. Její laboratoř se zabývá také veterinárními vyšetřeními, přičemž ve zvířecí říši je tento typ virů hojně rozšířen. A výjimkou nejsou ani u lidí. Obvykle podle ní ale způsobují jen letní rýmičky, kdy nejméně příjemnou věcí je nudle u nosu.

Peková také vyvinula vlastní test na koronavirus. Je podstatně jednodušší a levnější, než vše, co se dosud používá. Vzhledem k tomu, že na epidemii nechce vydělávat, rozhodla se ho ostatním laboratořím nabídnout zdarma. “Vzhledem k tomu, že se na nás obracejí diagnostické instituce z tuzemska, Evropy a USA s prosbou o vývoj praktičtějšího a dostupnějšího testu pro kvantitativní detekci viru SARS-CoV-2, neboť původně navržený test je pro rutinní testování velkého počtu vzorků zbytečně komplikovaný, pilně jsme navzdory všemu tady kolem nás na tomto zadání pracovali,“ říká Soňa Peková.

Nový koronavirus nepůsobí jako přírodní

Paradoxem na celé věci je fakt, že sama lékařka ve své laboratoři na koronavirus stále testovat nesmí. Chybí jí totiž certifikace, kterou však prakticky pro provádění testů nepotřebuje. Obrátila se proto na Ministerstvo zdravotnictví, které se ale k věci stále nevyjádřilo. Každopádně, pokud jí testy povolí, neprodleně s nimi začne. V době, kdy se stále hlasitěji hovoří o tom, že protestovanost české populace je extrémně nízká, by to bylo záhodno.

Soňa Peková je přitom zvyklá nespoléhat se na cizí postupy a informace a virus si dopodrobna rozebrala sama. A našla zde sekvence, které ji nepřijdou zrovna přírodní. “Fakt je, že to má charakteristiky, které nevypadají jako přírodní izolát. V mých očích to trošičku vypadá jako nějaký náhodný únik nešťastnou náhodou z nějaké laboratoře. V epicentru (Wu-hanu) je totiž skutečně laboratoř, ve které se s tímto virem pracuje. Jsou to všechno spekulace, byť ten genom nás přesvědčuje o tom, že přírodní izolát to patrně nebude,” říká Peková. Dodává však, že si nemyslí, že by šlo o biologickou zbraň, jak se někdy spekuluje.

Foto: Tilia Laboratories

Jeden komentář u “DoProstoru.Cz

Napsat komentář

Přesunout se na začátek